Antykoncepcja

Antykoncepcja – brakiem koncepcji?

„Nie chcę jeszcze zachodzić w ciążę”, „Mam już dwójkę dzieci i w tym momencie nie planuję więcej – lekarz poleca mi pigułki jako skuteczną metodę”, „Mam bardzo nieregularne cykle / bolesne miesiączki / problemy z cerą / … Ginekolog przypisał mi tabletki antykoncepcyjne” – Wiele takich i podobnych zdań często słyszymy.

Wydaje się, że o pigułkach antykoncepcyjnych powiedziano już chyba wszystko. My jednak jeszcze raz podejmujemy ten temat i z naszej perspektywy chcemy go ugryźć. Oczywiście tabletki dają poczucie bezpieczeństwa przed zajściem w niechcianą ciążę, ale czy koszty nie przewyższają korzyści? Poza tym, jaki wypływ może mieć „wyłączenie” układu rozrodczego na kilka lat? Przecież gdybyśmy wyłączyli układ oddechowy, pokarmowy, czy krążenia – przestalibyśmy żyć. Czy w takim razie stosowanie antykoncepcji może być bez wpływu na całokształt zdrowia? Drugiej strony kobiety sobie chwalą ten rodzaj zapobiegania ciąży.

Tutaj chcemy się przyjrzeć właśnie jednym z najbardziej popularnych i „wpływowych” tabletek w historii.

Antykoncepcja hormonalna zrewolucjonizowała podejście do seksu w latach 60. ub. wieku. Ówczesne dawki hormonów były nieporównywalnie wyższe od tych, stosowanych dzisiaj. Mimo wszystko ich skuteczność działania nie spadła, a utrzymuje się na poziomie nawet 99,5% (jeśli stosujemy się rzetelnie do zaleceń). Skuteczność praktyczną ocenia się na 90 – 96%, a więc bardzo wysoko. Jednak ten medal ma również drugą stronę. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto ją stosować.

W jaki sposób tabletka antykoncepcyjna zapobiega ciąży?

Bardzo popularne są tabletki 2-składnikowe, tzn. mają w składzie pochodne estrogenu i progesteronu. Pomimo, iż estrogeny i progesteron naturalnie działają w organizmie kobiety, nie można powiedzieć, że hormony przyjmowane z zewnątrz są dokładnie takie jak te naturalne i nie wyrządzają żadnych szkód.

Pigułka antykoncepcyjna:contraceptive-pills-849413__180

 1. Działa na układ hormonalny, hamując uwalnianie FSH (hormon stymulujący dojrzewanie pęcherzyka) i LH (hormon luteinizujący), które w normalnych warunkach mają za zadanie doprowadzić do pęknięcia pęcherzyka na jajniku i uwolnienia komórki jajowej. Nie dochodzi zatem do owulacji.
 1. Zagęszcza śluz szyjkowy, utrudniając transport plemników.

W tych dwóch przypadkach mamy do czynienia z nie dopuszczeniem do zapłodnienia, a zatem konkretnie z antykoncepcją (z łac. antykoncepcja = anti conceptio = przeciw poczęciu).

Jednak nie zawsze mechanizmy te zadziałają i, jeśli do owulacji dojdzie, a plemniki przejdą przez zagęszczony śluz i jeden z nich zapłodni komórkę jajową, uruchamiane są dodatkowe mechanizmy:

 1. Zaburzenie transportu zarodka w jajowodzie. Zarodek potrzebuje 6-9 dni od momentu poczęcia, aby zagnieździć się w błonie śluzowej macicy. Wydłużenie tego czasu uniemożliwia zasygnalizowanie mamie, że jest w niej już nowe życie i dochodzi do kolejnego krwawienia zgodnie ze schematem przyjmowania tabletek.
 1. Błona śluzowa macicy (endometrium), w której zarodek miałby się zagnieździć (jeśli w odpowiednim czasie tam dotrze), jest nieprzygotowana na jego przyjęcie. W normalnych warunkach endometrium cyklicznie zmienia swoją grubość i po owulacji jest na tyle rozwinięte, żemoże dojść do implantacji. Przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych błona śluzowa jest cienka.

Dwa ostatnie mechanizmy działania nie są już zatem typowo antykoncepcyjne, ponieważ do poczęcia dochodzi. Nigdy nie wiemy, który mechanizm w danym miesiącu zadziałał. Oczywiście w efekcie ciąży najczęściej nie ma, tylko dlaczego? Czy akceptujemy takie działanie?

Lecznicze zastosowanie antykoncepcji

Aktualnie antykoncepcja ma za zadanie nie tylko zapobiegać ciąży, ale też „leczyć” choroby.

Przykładowymi zaburzeniami zdrowia, przy których antykoncepcja jest często przypisywana leczniczo, są:

 • nieregularne cykle,
 • trądzik,
 • bolesne miesiączki,
 • niektóre przypadki endometriozy,
 • nietypowe krwawienia,

Czy przyczyny tych problemów są odpowiednio zdiagnozowane? Jakie badania lekarz zleca / wykonuje przed przypisaniem antykoncepcji w tych przypadkach? Czy informuje pacjentkę o możliwych długotrwałych skutkach ubocznych takiego leczenia? Czy proponuje jej leczenie przyczynowe?

Przyczynowego i skutecznego leczenia zaburzeń zdrowia ginekologicznego podejmuje się NaProTECHNOLOGY – bez użycia antykoncepcji hormonalnej, ale wykorzystując najnowsze osiągnięcia medycyny.

Każda tabletka antykoncepcyjna ma zadanie zapobiegać ciąży i w takim celu jest zarejestrowana. Na ulotkach pigułek we wskazaniach znajdziemy najczęściej tylko i wyłącznie: „Doustna antykoncepcja”, nie leczenie np. bolesnych miesiączek. To daje do myślenia!

Skutki uboczne stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą być mniej lub bardziej poważne, częściej lub rzadziej występujące, jednak warte przytoczenia w tym miejscu. Z tymi skutkami spotykam się w swojej praktyce, więc nie są one jedynie teorią z ulotki.

 1. Częściej występujące, to np.:
 • przybieranie na wadze,
 • nudności i wymioty,
 • stany cukrzyco-podobne,
 • brak chęci do współżycia,
 • wpływ na ponad 130 procesów metabolicznych w organizmie!
 1. Występujące rzadziej, ale bardzo poważne:
 • zakrzepy, zatory mogące prowadzić np. do zatorów płuc, ataków serca, zawałów, udarów mózgu,
 • rak szyjki macicy, rak piersi (z kolei mniejsze prawdopodobieństwo raka trzonu macicy i jajnika – mimo wszystko, czy warto?),
 • guzy wątroby,
 • nadciśnienie,
 • niepłodność.

W związku z powyższym, nie zalecamy stosowania tabletki antykoncepcyjnej. Z drugiej strony rozumiemy potrzebę odkładania poczęcia. Na szczęście pigułka nie jest jedynym rozwiązaniem i nie musicie się skazywać na korzystanie z niej.

W bezpiecznym i zdrowym odkładaniu poczęcia proponujemy Wam wiedzę – tylko ona wystarczy, aby skutecznie kontrolować liczbę dzieci. Nie trzeba comiesięcznych wizyt u lekarza po receptę. Wystarczy kilka spotkań z instruktorem, abyście mogli świadomie i samodzielnie wpływać na Wasze życie rodzinne.

W leczeniu chorób ginekologicznych, hormonalnych zachęcamy Was do zapoznania się z ofertą NaProTECHNOLOGY. W tym celu także zapraszamy do kontaktu z naszym instruktorem, która bardzo indywidualnie poprowadzi Was w odpowiednim kierunku.

Na pewno zawsze warto spróbować. Nie ma tu nic do stracenia, a bardzo wiele do zyskania. Pamiętajcie, że mamy prawo do tej wiedzy i mamy prawo wymagać od naszego lekarza, aby tą wiedzę uszanował.