FreshMail.pl

Kontrolować płodność

Cpregnancy-644071zy chcesz z dużą pewnością wiedzieć, kiedy możesz zajść w ciążę, a kiedy nie jest to możliwe? To dopiero jest świadomy seks!

Kiedyś w określaniu czasu płodnego opierano się tylko na liczeniu dni. Być może było to skuteczne, gdy regularność cykli była dużo łatwiejsza do przewidzenia, a samo zajście w ciążę przyjmowane inaczej niż dzisiaj. Był to tzw. kalendarzyk – z tym (nawet w obecnych czasach) najczęściej kojarzy się naturalne rozpoznawanie płodności. To jest błąd!

Obecnie możemy przebierać w najróżniejszych metodach i wybrać tą, która nam najbardziej odpowiada. Dobrze wiemy, że konieczne jest rozsądne podejście do rodzicielstwa. Nie można jednak zapominać o aspektach: skuteczności, zdrowia, kosztów i wygody, jeśli chodzi o wybór konkretnej metody kontroli nad płodnością.

Antykoncepcja

Jedną z nich jest oczywiście antykoncepcja. To pojęcie kryje w sobie jeszcze wiele różnych metod, o różnej skuteczności i różnej wygodzie. Spoglądając na jedną z najpopularniejszych, jaką jest tabletka antykoncepcyjna, w tym miejscu zauważamy że:

 • jej skuteczność w zapobieganiu ciąży jest bardzo duża,
 • skuteczność zajścia w ciążę jest równa prawie „zero”, a odstawienie antykoncepcji nie jest jednoznaczne z szybkim i łatwym poczęciem dziecka,
 • zdrowie w czasie długotrwałego przyjmowania tabletki może zostać poważnie naruszone,
 • wiąże się z comiesięcznym regularnym wydatkiem nawet kilkudziesięciu złotych,
 • wygoda jest dwojaka: z jednej strony nie wymaga wiele zaangażowania, ale trzeba codziennie pamiętać o przyjęciu pigułki o tej samej porze dnia.

Naturalne rozpoznawanie płodności

Naturalne rozpoznawanie płodności (wg Modelu Creighton) wiąże się natomiast z:baby-696981

 • skutecznością przy zapobieganiu ciąży porównywalną do tabletek antykoncepcyjnych,
 • skutecznością zajścia w ciążę do 90% w czasie do 3-go cyklu i nawet do 98% do 6. cyklu stosowania metody (u zdrowych par) – według testów Instytutu Pawła VI w Omaha,
 • nienaruszonym zdrowiem, a wręcz profilaktyką i możliwym wczesnym wykrywaniem różnego rodzaju zaburzeń,
 • bezpośrednim dostępem do leczenia w NaProTECHNOLOGY w przypadku zdiagnozowania nieprawidłowości,
 • ogólnym niskim kosztem nauki u instruktora (późniejsza samodzielność, dzięki zdobytej wiedzy, tych kosztów już nie wymaga),
 • pewnością, którą osiągnąć można rzetelnym podejściem do codziennych obserwacji i zapisów,
 • inwestycją w przyszłość, ponieważ nadaje się do każdej sytuacji, w której znajduje się lub znajdzie się kobieta w wieku rozrodczym, czyli: podczas dojrzewania, odkładania poczęcia, planowania dziecka i nawet po porodzie, podczas karmienia piersią, czy premenopauzy.

Rozpoznawać płodność dla kobiety znaczy poznać siebie samą i żyć w zgodzie ze swoim rytmem oraz zdrowiem.. Dla mężczyzny znaczy to poznać swoją kobietę, uszanować jej zdrowie i dzielić odpowiedzialność za poczęcie. Podobno zrozumieć kobietę to nie lada wyczyn, ale z wiedzą, którą chcemy Wam przekazać, na pewno wiele wątpliwości będzie rozwianych. Oczywiście pewien rąbek tajemnicy zawsze pozostanie nieodsłonięty i w tym jesteśmy piękni jako ludzie.

flower-child-336658W związku z tym, jeśli kobieta jest w związku, spotkania z instruktorem odbywają się w miarę możliwości w parze, aby oboje (mężczyzna i kobieta) podjęli się wspólnie odpowiedzialności za ten aspekt ich życia, jakim jest płodność.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Bądź na bieżąco. Zapisz się do naszego newslettera!

Jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych (imię, e-mail) przez Fundację Każdy Ważny, w celu otrzymywania informacji (newsletter) od Fundacji na podany adres e-mail, proszę potwierdź zgodę przez poniższy przycisk

FreshMail.pl