Kontrolować płodność

Cpregnancy-644071zy chcesz z dużą pewnością wiedzieć, kiedy możesz zajść w ciążę, a kiedy nie jest to możliwe? To dopiero jest świadomy seks!

Kiedyś w określaniu czasu płodnego opierano się tylko na liczeniu dni. Być może było to skuteczne, gdy regularność cykli była dużo łatwiejsza do przewidzenia, a samo zajście w ciążę przyjmowane inaczej niż dzisiaj. Był to tzw. kalendarzyk – z tym (nawet w obecnych czasach) najczęściej kojarzy się naturalne rozpoznawanie płodności. To jest błąd!

Obecnie możemy przebierać w najróżniejszych metodach i wybrać tą, która nam najbardziej odpowiada. Dobrze wiemy, że konieczne jest rozsądne podejście do rodzicielstwa. Nie można jednak zapominać o aspektach: skuteczności, zdrowia, kosztów i wygody, jeśli chodzi o wybór konkretnej metody kontroli nad płodnością.

Antykoncepcja

Jedną z nich jest oczywiście antykoncepcja. To pojęcie kryje w sobie jeszcze wiele różnych metod, o różnej skuteczności i różnej wygodzie. Spoglądając na jedną z najpopularniejszych, jaką jest tabletka antykoncepcyjna, w tym miejscu zauważamy że:

 • jej skuteczność w zapobieganiu ciąży jest bardzo duża,
 • skuteczność zajścia w ciążę jest równa prawie „zero”, a odstawienie antykoncepcji nie jest jednoznaczne z szybkim i łatwym poczęciem dziecka,
 • zdrowie w czasie długotrwałego przyjmowania tabletki może zostać poważnie naruszone,
 • wiąże się z comiesięcznym regularnym wydatkiem nawet kilkudziesięciu złotych,
 • wygoda jest dwojaka: z jednej strony nie wymaga wiele zaangażowania, ale trzeba codziennie pamiętać o przyjęciu pigułki o tej samej porze dnia.

Naturalne rozpoznawanie płodności

Naturalne rozpoznawanie płodności (wg Modelu Creighton) wiąże się natomiast z:baby-696981

 • skutecznością przy zapobieganiu ciąży porównywalną do tabletek antykoncepcyjnych,
 • skutecznością zajścia w ciążę do 90% w czasie do 3-go cyklu i nawet do 98% do 6. cyklu stosowania metody (u zdrowych par) – według testów Instytutu Pawła VI w Omaha,
 • nienaruszonym zdrowiem, a wręcz profilaktyką i możliwym wczesnym wykrywaniem różnego rodzaju zaburzeń,
 • bezpośrednim dostępem do leczenia w NaProTECHNOLOGY w przypadku zdiagnozowania nieprawidłowości,
 • ogólnym niskim kosztem nauki u instruktora (późniejsza samodzielność, dzięki zdobytej wiedzy, tych kosztów już nie wymaga),
 • pewnością, którą osiągnąć można rzetelnym podejściem do codziennych obserwacji i zapisów,
 • inwestycją w przyszłość, ponieważ nadaje się do każdej sytuacji, w której znajduje się lub znajdzie się kobieta w wieku rozrodczym, czyli: podczas dojrzewania, odkładania poczęcia, planowania dziecka i nawet po porodzie, podczas karmienia piersią, czy premenopauzy.

Rozpoznawać płodność dla kobiety znaczy poznać siebie samą i żyć w zgodzie ze swoim rytmem oraz zdrowiem.. Dla mężczyzny znaczy to poznać swoją kobietę, uszanować jej zdrowie i dzielić odpowiedzialność za poczęcie. Podobno zrozumieć kobietę to nie lada wyczyn, ale z wiedzą, którą chcemy Wam przekazać, na pewno wiele wątpliwości będzie rozwianych. Oczywiście pewien rąbek tajemnicy zawsze pozostanie nieodsłonięty i w tym jesteśmy piękni jako ludzie.

flower-child-336658W związku z tym, jeśli kobieta jest w związku, spotkania z instruktorem odbywają się w miarę możliwości w parze, aby oboje (mężczyzna i kobieta) podjęli się wspólnie odpowiedzialności za ten aspekt ich życia, jakim jest płodność.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu.