Ufaj i szanuj.

Bycie przywódcą nie oznacza, że jesteś tyranem, którego polecenia trzeba wykonać bezdyskusyjnie.

Prawdziwy przywódca inspiruje, dba, odnosi się szacunkiem i emaptią do każdego człowieka. I tak… dzieci to też ludzie, tylko z mniejszym od nas doświadczeniem.
Dziecko jest równe Tobie, a Twoim zadaniem jest dać mu poczucie bezpieczeństwa i cierpliwie uczyć, w jaki sposób poruszać się w relacjach i świecie.

Potrzeba.

Pamiętaj, że za każdym zachowaniem, czy reakcją emocjonalną człowieka małego i dużego stoją POTRZEBY. Te wszystcy ludzie na Ziemi mają identyczne. Przecież każdy z nas pragnie miłości, uznania, szacunku, spełnienia, relaksu, zabawy, odpoczynku, satysfakcji.
Różnią nas sposoby i strategie zaspokajania potrzeb. Jeden z nas będzie relaksował się w wannie z bąbelkami, ktoś inny kąpiąc w przeręblu… brrr! 😉

Pamiętaj rodzicu, że jeśli będziesz znał swoje potrzeby i będziesz umiał je zaspokoić, o wiele łatwiej przyjdzie Ci rozpoznanie potrzeb swojego dziecka. Ciężko nauczyć drugiego człowieka, czegoś czego sami nie umiemy. Zmiana jest w Tobie.

Nasze dzieci są jak my… są różne, ale każde jest godne szacunku i tak warto z nimi rozmawiać.


KOLEJNY WYKŁAD: JA – TY – MY – czyli jak wyznaczać granice z empatią?  wyślij zgłoszenie na biuro@kazdywazny.pl

Dziękujemy Piotrowi Grzymowiczowi (Prezydentowi Olsztyna) za udostępnienie sali i Jarosławowi Skórskiemu za pomoc oraz piękne zdjęcia!

 

Dodaj komentarz