Czy Wasze dziecko już pytało się Was, skąd się wzięło?

Jeśli tak, to odpowiedzi mogło być wiele. Jednak chyba nikt nie chciałby być podrzutkiem z bocianiego gniazda lub znaleziony w kapuście… Podejście do tematu seksualności ma ogromne znaczenie w procesie wychowywania dziecka. Każdy człowiek poddany jest etapom rozwoju psychoseksualnego. Warto poznać jak ten proces przebiega, aby rozmawiać z własnym dzieckiem we właściwy sposób i we właściwym czasie.

Dzieci lubią pytać o wszystko. Przychodzi taki czas, że liczba dziecięcych pytań bywa nawet przytłaczająca dla rodziców. To dobrze, że dziecko pyta. Jest ciekawe świata i pragnie poznać jego mechanizmy. Później (jako nastolatek) tych pytań możemy już nie usłyszeć. NIE PRZEGAP czasu, który nam rodzicom jest dany, aby w odpowiedni sposób uwrażliwić swoje dziecko na sprawy seksu. Od nas rodziców zależy, jak one zostaną przedstawione i jaki to będzie miało wpływ na rozwój naszych pociech. Są takie pytania, które są szczególnie ważne, ale niekiedy nastręczają nam trudności. Warto rozpoznać temat, aby się nie pogubić lub nie „przedobrzyć”.
Będziemy przyglądać się ciekawym świata maluchom i ich pytaniom oraz dobrym odpowiedziom dostosowanym do etapu ich rozwoju.

Wasz syn dorasta i nie wiecie, jak mu w tym towarzyszyć? Może wydaje się, że wcale nie chce Waszego towarzystwa, albo Wy czujecie skrępowanie w temacie seksualności?
Wasza nastoletnia córka szuka akceptacji i pewności w niepewnym czasie dojrzewania? Boicie się o jej kontakty z chłopcami?
Te wątpliwości i pytania są jednymi z kluczowych momentów w wychowaniu naszych pociech. Przy mądrym podejściu stworzymy z nimi więź, która przetrwa lata. Przy ignorancji zaś pozwolimy, aby dzieci szukały odpowiedzi u rówieśników lub w internecie, którego strony, podobnie jak prasa, przyjmą wszystko.

A może nie macie dzieci i chcielibyście po prostu dowiedzieć się, jak rozmawiać z młodymi ludźmi o seksie?3T1A7942

Tą niezbędną wiedzę przekaże Wam Katarzyna Danielewicz – psycholog, członkini Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, absolwentka Podyplomowego Studium Pomocy Psychologicznej w Dziedzinie Seksuologii oraz Studium Pomocy Dzieciom Doświadczającym Przemocy Seksualnej, realizatorka programu z zakresu profilaktyki przemocy seksualnej, wieloletni pracownik Punktu Pomocy Dzieciom „Promyk” Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie oraz Domu Dziennego Pobytu Dziecka Arka. Na co dzień pracująca z dziećmi doświadczającymi przemocy oraz opiniująca jako biegła w sprawach z udziałem dzieci. Opowie ona między innymi o rozwoju psychoseksualnym, o tym jak mówić o intymności, jak reagować na różnego rodzaju problemy związane z rozwojem seksualności dzieci i młodzieży. (około 60 min.)

IMG_3617Drugim prelegentem będzie Marta Stasieło, instruktor Modelu Creighton, mająca doświadczenie w pracy z kobietami i parami będącymi w różnych sytuacjach życiowych, pomagając im „oswoić” swoją płodność. Marta przekaże Wam w pigułce naukowe medyczne fakty dotyczące płodności, możliwości leczenia różnych zaburzeń u młodych dziewcząt oraz ceny, jaką można zapłacić za niewiedzę w tym względzie. (około 30 min.)

Jeżeli chcecie pomóc swoim dzieciom „oswoić się” z seksualnością, płodnością i dzięki temu zwiększyć ich pewność siebie, samoświadomość i poczucie bezpieczeństwa – przyjdźcie na to spotkanie.

Tradycyjnie będzie też losowanie małej niespodzianki w postaci książki 🙂

Czas: 20 maja (piątek) 18:00 – 20:00
Prosimy być wcześniej! Rejestracja czynna już od godz. 17:30

Miejsce: Centrum św. Jakuba, ul. Pieniężnego 2a, Olsztyn

Wstęp: 20 zł/osoba lub 30 zł/para – płatne gotówką przy wejściu (dochód przeznaczony jest na koszty organizacyjne i misję Fundacji)

Zapisy obowiązkowe na maila: biuro@kazdywazny.pl

W treści maila prosimy podać listę uczestników w formie:

IMIĘ – NAZWISKO – ADRES E-MAIL – NUMER TELEFONU

Liczba miejsc jest ograniczona.

Do zobaczenia!!

Dodaj komentarz